head

Miło nam poinformować, że Pani dr hab. Agnieszka Kempińska-Podhorodecka, prof. PUM w dniu 20.04.2023 brała udział w gali rozdania nagród Osobowości Roku 2022 jako Laureat I miejsca w kategorii "Osobowość Roku 2022 Pomorza Zachodniego w kategorii NAUKA". 

Serdecznie gratulujemy uzyskanej nagrody.

Zdjcia gala osobowo roku

 https://gk24.pl/uhonorowalismy-osobowosci-roku-2022-podczas-uroczystej-gali-zdjecia/ga/c1-17474123/zd/66713247


W dniu 03.02.2023r. w gmachu Wydziału Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego  odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Moniki Adamowicz nt. Wpływu leków stosowanych w terapii chorób cholestatycznych wątroby na poziom ekspresji wybranych miRNA. Praca została napisana pod kierunkiem dr hab. n. zdr. Agnieszki Kempińskiej-Podhorodeckiej.  Dysertację zrecenzowali : dr hab. Małgorzata Witkowska – Zimny, dr hab. Joanna Raszeja – Wyszomirska oraz dr hab. Marek Sawczuk.

Rada Naukowa Dyscypliny Nauki o Zdrowiu PUM nadała Pani mgr Monice Adamowicz stopień doktora nauk medycznych i zdrowotnych w dyscyplinie nauki o zdrowiu z wyróżnieniem summa cum laude.

Serdecznie gratulujemy dr Monice Adamowicz udanej obrony oraz życzymy dalszych sukcesów naukowych.


Miło nam poinformować, że Pani dr hab. Agnieszka Kempińska-Podhorodecka, prof. PUM została przez dzienniki regionalne i serwisy internetowe wydawnictwa Polska Press nominowana na „Osobowość Roku 2022” w kategorii Nauka.

Prosimy o oddawanie głosów sms-em:KSN.19 na numer 7303.

www.gk24.pl/osobowosc

Nominacja dotyczy Aparatu do fizjoterapii oddechowej z systemem stymulacji wizualno-dźwiękowej oraz modułem zbierania danych on-line – „PEPPER”,  które zostało zaprezentowane w programie TV Polonia „Stacja innowacja”.   Zapraszamy do oglądnięcia nr 84: https://stacjainnowacja.tvp.pl/64311052/odc-84-stacja-innowacja.



Zespół Pani dr hab. Agnieszka Kempińska-Podhorodecka, prof. PUM skonstruował aparat do fizjoterapii oddechowej z systemem stymulacji wizualno-dźwiękowej oraz modułem zbierania danych on-line – „PEPPER”. Urządzenie powstało w wyniku umiejętnego wykorzystania wiedzy naukowej i nowoczesnej technologii. Aparat służy do ewakuacji wydzieliny zalegającej w drzewie oskrzelowym. Do tej pory nie było na rynku globalnym dostępnego komercyjnie tak skutecznego urządzenia. Fizjoterapia przy zastosowaniu tego aparatu daje dodatkowo możliwość weryfikacji on-line wyników prowadzonej terapii w warunkach domowych przez fizjoterapeutę, lekarza oraz samego pacjenta.

Wywiad 1Wywiad 2

Render Pepper

 


Informujemy, że Pani dr hab. Agnieszka Kempińska-Podhorodecka, prof. PUM podczas 46. Edycji targów innowacji i wynalazków International Invention Show INOVA Croatia w Chorwackim Osijeku za aparat do fizjoterapii oddechowej zdobyła złoty medal oraz 5 nagród specjalnych od członków Jury:

TITU MAIORESCU UNIVERSITY OF BUCHAREST DIPLOMA OF GOLD MEDAL

TITU

UNIVERSITATEA DE MEDICINA SI FARMACIE Diploma of Excellence and Trophy

Timisoara

Highly Innovative Unique Foundation (HIUF) in the Kingdom of Saudi Arabia Presented SPECIAL AWARD

HIUF

WIIPA SPECIAL AWARD 

Inova gold

INOVA BUDI UZOR 2022, SPECIAL AWARD Safety&Security;

Inova special award

 


Eliza                Asia a

07 Lipca 2022 doktorantka Joanna Abramczyk wraz z studentką Elizą Cielicą uczestniczyły w Sympozjum: S228: Abdominal Imaging in Gastroenterology & Hepatology oraz S229: XXVI International Bile Acid Meeting: Bile Acids in Health and Disease organizowane przez Falk Foundation w Amsterdamie.  Na drugim sympozjum Panie prezentowały swoje postery, Pani Joanna: UDCA effectively prevented the suppression of PPARα via reduction of miR-155 expression: In vitro study, Pani Eliza: UDCA suppresses CTNNB1, DNAJN1, HDAC1 genes in miR-34a- independent mechanism.


Asia i Wiktor

13 maja 2022 roku w Sosnowcu Pani Joanna Pastuszak razem z Panem Wiktorem Kozłowskim, studenci kierunku biotechnologia medyczna, brali udział w swojej pierwszej konferencji naukowej. Była to Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa organizowana przez Diagnostyczno-Biotechnologiczne Zagłębie Nauki i Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Przedstawiali temat „Mutacje genu MTHFR a wystąpienie cholestatycznych chorób wątroby PSC i PBC”. W rezultacie zdobyli 3 miejsce - na podium!
 
Zamieszczamy kilka słów od Pani Joanny
"Do konferencji przygotowywała nas głównie Pani Profesor Małgorzata Milkiewicz z Zakładu Biologii Medycznej. Za przedstawienie projektu przed komisją byłam odpowiedzialna ja - ile to było stresu! Wszystko odbyło się zgodnie z planem, byliśmy bardzo zadowoleni. Po ogłoszeniu wyników uśmiech z twarzy nam nie schodził - 3 miejsce. Mimo że byli lepsi, poczuliśmy się docenieni. Cały czas towarzyszyło nam przeczucie, że nasza praca w Kole Naukowym nie poszła na marne. Na nasze konto wskoczyło pierwsze osiągniecie naukowe, a my jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia. Polecam każdemu, tym bardziej ze Konferencja była realizowana w innym mieście, niż Szczecin."

Chwalimy się! Nasza studentka III roku Biotechnologii, Pani Paulina Bihuniak, zdobyła 1 (!) miejsce w kategorii Nauk o Zdrowiu podczas Konferencji Studentów Uczelni Medycznych w Szczecinie, zorganizowanej przez Studenckie Towarzystwo Naukowe PUM, pod kierownictwem dr hab. n. med. Jerzego Sieńko - profesora PUM.

Pani Paulina zaprezentowała pracę pt: Poziom sulfotransferazy SULT1 E1 oraz steroidowej sulfatazy (STS) w tkankach osob chorych na cholestatyczne choroby wątroby, którą możecie posłuchać tutaj.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! :)


 

 Dr Ewa Kilańczyk miała przyjemność uczestniczyć i prezentować wyniki swoich badań na konferencji organizowanej przez Fundację Falk. Tym raziem konferencja dotyczyła Nieswoistego Zapalenia Jelit (IBD) i odbywała się w Kioto (Japonia). Dr Kilańczyk zachwyciła się nie tylko świetnymi zagadnieniami konferencji (tutaj znajdziecie książkę abstraktów) ale także kulturą i architekturą tego pięknego kraju.

IMG 1204kolumnyposter

 


Sezon wakacyjny rozpoczęłyśmy pracowicie od wyjazu na konferencję!

Organizowana w Dublinie przez Fundację Falk konferencja poświęcona kwasom żółciowym pochłonęła nas w całości, zarówno w kontekście przygotowań do niej naszych posterów jak i bezpośrednio na niej podczas wykładów. Mamy nadzieję, że nabyte inspiracje zaowocują w krótkim czasie genialnymi publikacjami! :)
Tutaj możecie znaleźć książkę abstraktów.

Pragniemy także obalić mit dotyczący angielskiej pogody - było ciepło, słonecznie i cudownie a Dublin rozkochał nas w sobie od pierwszego wejrzenia :)

Obraz1fgdfd

IMG 6581   IMG 6582  IMG 6584  IMG 6585

str2  strr1

 


Miło nam poinformować, że w teogorocznej XLVIII ogólnopolskiej konferencji studentów uczelni medycznych w Szczecinie, nasza podopieczna Monika Adamowicz zdobyła pierwsze miejsce w sesji nauk podstawowych - prezentowana praca: VCAM-1 i sCD163 jako nowe nieinwazyjne markery do oceny zwłóknienia wątroby u pacjentów z autoimmunologicznym zapaleniem wątroby (AIH).
W konkursie wzięły także udział Dagmara Ruminkiewicz oraz Agnieszka Suszek prezentując wyniki projektu: Ocena ekspresji miR-181a w tkance wątrobowej pacjentów z pierwotnym zapaleniem dróg żółciowych.

cropped nowe pl 21

Gratulujemy! :)

  


Konferencje pozwalają nam na wymianę doświadczeń oraz poglądów z innymi Naukowcami, których postrzeganie przedstawionego problemu może być zdecydowanie inne niż prelegenta. Porównanie różnych poglądów na ten sam temat pozwala nam zweryfikować kierunek dalszej pracy badawczej. Na zdjęciu dr Urszula Wasik podczas prezentacji swojego posteru na konferencji EASL w Amsterdamie (kwiecień 2017).

EASL Wasik

 


Nowy Rok akademicki zawsze związany jest z ogromnymi emocjami. 

W tym roku,wiązały się one z dostawą zakupionych dla Was nowych krzeseł do sali seminaryjnej... i udało się! Już są! :)
Mamy nadzieję, że dzięki nim będziecie mogli czuć się na zajęciach wyjątkowo wygodnie! (Tylko proszę nie spać) ;)

P.S.

Przypominamy, że w zakładce - Działalność dydaktyczna, znajdziecie materiały niezbędne na zajęcia z Biologii medycznej oraz Antropologii,
a w zakładce - Aktualności, wszystkie informacje o ewentualnych zmianach w planie. 

sala sem 

 


W czerwcu nasz zespół uczestniczył w konferencji organizowanej przez EASL "Cholangiocytes in health and disease: from basic science to novel treatments". 

Konferecja zaowocowała w nowe pomysły, które już niedługo zaprezentujemy w publikacjach :) 

IMG 2995

OSLO jph

poster Oslo one

 

IMG 2996

IMG 2997

 


W kwietniu mielismy okazję uczestniczyć w konferencji The International Liver Congress 2017, 52nd Annual Meeting of the European Association for the Study of the Liver, organizowanej w Amsterdamie, na której zaprezentowaliśmy 2 plakaty:

Melatonin levels are significantly decreased in liver tissues of patients with Primary Biliary Cholangitis

Melatonin Wasik

oraz Transient elastography correlates with liver fibrosis and markers of portal hypertension in PSC: laennec score-based analysis of explanted livers.

fa19695d04990c969ed208b405d53945 amsterdam photos amsterdam netherlands photographs

 


 Z ogromną dumą zawiadamiamy, iż nasza wieloletnia Współpracowniczka - Ewa Wunsch - uzyskała stopień doktora habilitowanego!

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

IMG 0199 www

 


 W związku z intensywnym sezonem dydaktycznym przypominamy, że:

  • w załkładce Dzialalność Dydaktyczna -> Materiały do wykładów - znajdą Państwo pomocne w nauce notatki z wykładów z Biologii Medycznej
  • w zakładce Dzialalność Dydaktyczna -> Terminy zaliczeń  -  zawsze mogą Państwo sprawdzić kiedy jest kolokwium z danego przedmiotu.

 

 Na zachętę do nauki, przedstawiamy zjawisko mitozy, z przymróżeniem oka ;)

Funniest Memes my strawberries went through mitosis this morning 17767

 

 


Drodzy Studenci!


Witamy w nowym Roku Akademickim!
Zapraszamy do zapoznania się ze stroną internetową naszego Zakładu, gdzie znajdą Państwo między innymi informacje na temat prowadzonych u nas zajęć, materiały niezbędne do ćwiczeń czy godziny konsulatacji z prowadzącymi.
Mamy nadzieję, że nowy Rok Akademicki będzie zarówno dla Państwa jak i dla nas niezwykłą przygodą.

W wolnej chwili zapraszamy także do zapoznania się z dorobkiem naukowym naszego Zakładu.

Ponieważ chcielibyśmy, aby strona była jak najbardziej przyjazna dla odwiedzających, oraz aby umieszczone informacje były dla Państwa pomocne, prosimy o opinie, komentarze, a także propozycje dotyczące działania i szaty graficznej strony, które można zgłaszać Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


 

W związku z sezonem wakacyjnym, mamy nadzieję, że każdemu z Was uda się dobrze wypocząć i nabrać sił na nadchodzący rok! :)

Nie zapominajmy jednak o tych, którzy pracują podczas gdy my jesteśmy na ulropie - specjalnie dla nich:

art mco cellfie

Słonecznych wakacji! :) 


 W czerwcu mieliśmy przyjemność zaprezenrować wyniki naszych badań podczas XXIV International Bile Acid Meeting: Bile Acids in Health and Disease organizowanego przez Falk Symposion w Düsseldorf (czerwiec 2016)

 duseldorf

UW nrf2 duseldorf

 

 


Z ogromna przyjemnością przezentowaliśmy wyniki naszych badań podczas European Association for the Study of the Liver (EASL) organizowanego w Barcelonie (kwiecień 2016). 

 easl logo                EASL Wednesday 2   akp barcelona  barcel 1  barcel 2

barcelona akp poster 
barcelona UW poster

 

 


Zakup nowych urządzeń i ich dostawa do Laboratorium zawsze jest związana z dużymi emocjami. Tak też było w przypadku nowej zamrażarki niskotemperaturowej!
Dla nas możliwość uporządkowania i posegregowania posiadanych przez nas licznych materiałów biologicznych, okazała się prawdziwą przygodą oraz niesamowitym wyzwaniem. Jednak zgranie zespołu i jego pełne zaangażowanie pozwoliło pracę wykonać niezwykle szybko i sprawnie :) 

 zamr 1 374x640          zamr 2 375x640             zamr 3 375x640                       

 


Mieliśmy także okazję zaprezentować wyniki badań podczas Autoimmune Diseases of the Liver, organizowanej przez Falk Symposium w maju 2015 w Lizbonie. 

lizbon

lizbona uw

A nieodłącznym symbolem Lizbony jest oczywiście:
lizbona 1

 


Przedstawienie wyników badań poczas międzynarodowej konferencji European Association for the Study of the Liver (EASL), (22-26.04.2015, Viena, Austria).

Obraz1 Obraz2Obraz3 Obraz4  Obraz5

 


 

Przedstawienie wyników badań na temat: "Adaptive mechanisms in chronic cholestasis in humans: changes in the expression of nuclear receptors and sulphotransferase 2A1" podczas konferencji European Association for the Study of the Liver (EASL), (23-24.05.2014, Milan, Italy).

Poster SULT

 


Przedstawienie wyników badań na temat: "Wpływ kwasu ursodeoksycholowego na ekspresję receptorów jądrowych u pacjentów z pierwotną marskością wątroby (PBC)" podczas III Bałtyckiego Sympozjum Naukowo-Szkoleniowego "Innowacje w medycynie i naukach o zdrowiu. Badania-Edukacja-Współpraca" organizowanego przez Wydział Nauk o Zdrowiu PUM, (10-12.04.2014, Szczecin).

Slajd1

 


Przedstawienie wyników badań na temat: "Individuals with PNPLA3 (adiponutrin) variant present with unexpected body fat composition: a study in one thousand healthy blood donors." podczas 30. Jahrestagung der Deutschen Arbeitsgemeinschaft zum Studium der Leber (24-25.01.2014, Tübingen, Niemcy); oraz podczas The Liver Meeting 2013. The 64th Annual Meeting of the American Association for the Study of Liver Diseases (1-5.11.2013, Washington).

PNPLA3 AASLD  washington tubingen niemcy

 


 Pod koniec lipca 2013 doktorantki Marta Klak oraz Małgorzata Blatkiewicz miały okazję uczestniczyć w wystawie The Human Body Exhibition prezentowanej w Gdańsku.

Na wystawie tej pojawiło się blisko 200 eksponatów utrwalonych metodą plastynacji. Całość była podzielona na dziewięć części, prezentujących poszczególne układy anatomiczne, m. in.: układ kostny, mięśniowy czy nerwowy. Niewątpliwie była to fascynująca podróż w głąb ludzkiego ciała. 

 

 the hbe hbe jeden hbe dwa gda n gdan sk

 


 

Przedstawienie wyników badań przeprowadzonych w ramach projektu omawiającego"Ursodeoxycholic acid affects expression of CAR but not RXR mRNA in patients with non-cirrhotic primary biliary cirrhosis (PBC)" podczas konferencji XXII International Bile Acid Meeting Hepatic and Extrahepatic Targets of Bile Acid Signaling, 14-15.09.2012; Wiedeń (Austria).

Poster_Vienna__5_09_201212

 


Przedstawienie wyników badań przeprowadzonych na temat "LCT-13910 C>T polimorfizm a otyłość u kobiet"  podczas X Międzynarodowej Konferencji Naukowej Polskiego Towarzystwa Medycyny Środowiskowej pt. "CZŁOWIEK - ZDROWIE - ŚRODOWISKO", która odbyła sie w dniach 25 - 26.11.2011 r. w Szczecinie.

IMG_0120 IMG_0125 DSC02227

 


Przedstawienie wyników badań przeprowadzonych w ramach projektu omawiającego nowe aspekty patofizjologii nadcinienia wrotnego podczas konferencji "Frontiers in CardioVascular Biology" 16-19.07.2010 Berlin, organizowanej przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. Przyznano Travel Grant, European Society for Microcirculation (ESM).

Prezentacja posteru- Karolina Kobus Prezentacja posteru- Justyna Czyszek oraz Karolina Kobus Prezentacja plakatu- Karolina Kobus Plakat b_0_150_16777215_0_0_images_travelgrant1.jpg b_0_150_16777215_0_0_images_travelgrant2.jpg

 


Wizyta w Department of Kinesiology and Health Sciences, York University, Toronto, Ontario, Kanada w celu przeprowadzenia wspólnych badań w ramach projektu badawczego "Nowe aspekty angiogenezy: rola sił tarcia (ang.shear stress) w patogenezie niedokrwienia"

b_0_150_16777215_0_0_images_kanada1.jpg Nagara Falls- Małgorzata Milkiewicz oraz Justyna Czyszek Toronto

 


Przedstawienie dwóch doniesień plakatowych podczas dorocznego Kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Hepatologicznego –The Liver Meeting 2010- AASLD's 61 Annual Meeting, 29.10-2.11.2010 Boston (USA). Badania dotyczą analizy czynników angiogennych indukowanych wzrostem sił hemodynamicznych u pacjentów z marskością wątroby.

Harvard-Campus b_0_150_16777215_0_0_images_boston.jpg plakat11 plakat12 Plakat 1 Plakat 2

 


Przedstawienie wyników badań przeprowadzonych w ramach projektu omawiającego"Analizę ekspresji wybranych czynników apoptotycznych i inhibitorów cyklu komórkowego w przewlekłych cholestatycznych chorobach wątroby" podczas konferencji Konferencja EASL International Liver CongressTM, 30.03-3.04.2011; Berlin (16-19.07.2010 Berlin, organizowanej przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. Przyznano Travel Grant, European Society for Microcirculation (ESM).

Plakat wyróżniono nagrodą Young Investigator

plakat_berlin Konferencja_EASL_International_Liver_CongressTM_30.03-3.04.2011_Berlin_Niemcy berlin_1 berlin_2

 


Przedstawienie wyników badań przeprowadzonych w ramach projektu omawiającego"Analizę ekspresji wybranych czynników apoptotycznych i inhibitorów cyklu komórkowego w przewlekłych cholestatycznych chorobach wątroby" podczas konferencji British Society of Gastroenterology Annual General Meeting, 14-17.03.2011; Birmingham (Anglia).

plakat_anglia Konferencja_British_Society_of_Gastroenterology_Annual_General_Meeting_14-17.03.2011_Birmingham_Anglia birmingham_1 birmingham_2 birmingham_3